Prezydent Miasta Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień
oraz Instytut Psychologii UG
zapraszają na konferencję pt.:
„Współczesny nastolatek II”
Konferencja odbędzie się 23.03.2020 r. od godziny 9.00 do 17.00 w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego w Gdańsku. Od godziny 8.30 czynna będzie rejestracja konferencyjna. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą, a także rodziców nastolatków. Celem konferencji jest zapoznanie uczestników ze współczesnymi problemami młodzieży oraz zagrożeniami społecznymi, których padają ofiarą. W programie konferencji znajdą się zagadnienia związane z rozwojem psychofizycznym nastolatków, osobowością młodzieży i pojawiającymi się zaburzeniami w funkcjonowaniu adolescentów. Podejmowana będzie również refleksja nad kondycją współczesnych nastolatków oraz nastąpi przegląd metod przydatnych w wychowaniu młodzieży. Zostaną zaprezentowane m.in. wyniki badań społecznych w obszarach używanie substancji psychoaktywnych wśród młodzieży szkolnej na terenie Gdańska oraz przegląd naukowych badań związanych z funkcjonowaniem społecznym młodzieży. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z formami oddziaływań profilaktycznych wyposażających młodzież w bezpieczne sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Wydarzenie jest organizowane ze środków Miasta Gdańska przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz przeciwdziałanie narkomanii. Informujemy, że nabórna konferencje został zakończony ze względu na dużą ilość zgłoszeń.
Potwierdzenia udziału w konferencji do osób zakwalifikowanych zostaną przesłane drogą mailową do dnia 13.03.2020r. W przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
PROGRAM KONFERENCJI:
8.30-9.00 (30 min.) Rejestracja konferencyjna. Bufet kawowy.
9.00-9.15 (15 min) Otwarcie oficjalne: Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, Dyrektor Instytutu Psychologii, Prezydent Miasta Gdańska
9.15-9.30 (15 min) Kilka słów o GCPU - Adam Landowski (dyr. GCPU) i kilka słów o planach GOPZiPU – dr Marek Jankowski (dyr. GOPZ)
9.30-10.00 (30 min) Używanie substancji psychoaktywnych wśród młodzieży szkolnej na terenie Gdańska - dr Maciej Brosz (UG)
10.00-10.40 (40 min) Mózg nastolatka a podatność na uzależnienia - dr Wojciech Glac (UG)
10.40-11.20 (40 min) Zaburzenia osobowości czy osobowości (jeszcze) nieuporządkowane? Kontekst rozwojowy szansą na odnalezienie konstruktywnych rozwiązań czy wyrazem pesymizmu dorosłych - prof. zw. dr hab. Beata Pastwa – Wojciechowska (UG)
11.20-12.00 (40 min) Portrety psychologiczne i motywy sprawców school schootings. Powody, dla których nie powinniśmy upowszechniać dostępu do broni - dr Marcin Szulc, prof. UG
12.00-12.20 (20 min) Przerwa kawowa
12.20-13.00 (40 min) Depresja w szkole i nauka odpuszczania - dr Konrad Ambroziak (Fundacja PSYCHO-EDUKACJA)
13.00-13.40 (40 min) Profilaktyka szkolna w sytuacji agresji i przemocy rówieśniczej - Norbert Karaszewski (NODN Sophia)
13.40-14.20 (40 min) Podejście coachingowe - jak z niego korzystać do budowania swojej motywacji do pracy i życia? - Agnieszka Długołęcka-Kurzyk (ICF, WSB Gdańsk), dr Anna Strzałkowska (UG)
14.20-15.00 (40 min) Przerwa lunchowa
15.00-17.00 (2 godz.) sale warsztatowe – 3 grupy
gr. 1 - dr Anna Strzałkowska (UG), Agnieszka Długołęcka-Kurzyk (ICF, WSB Gdańsk): Podejście coachingowe - jak z niego korzystać do budowania swojej motywacji do pracy i życia?
gr. 2 - dr Konrad Ambroziak(Fundacja PSYCHO-EDUKACJA) : Jak przestać słuchać wewnętrznego krytyka i dać sobie wsparcie?
gr. 3 - Norbert Karaszewski (NODN Sophia): Interwencja w sytuacji przemocy rówieśniczej